wtorek, 10 września 2013

Blue Jeans. Czemu blue?

Czy zastanawiałaś się, dlaczego masz w szafie wiele par niebieskich dżinsów, choć w innych materiałach nie lubisz tego koloru? Na czym polega tajemnica niezwykłego uroku blue jeans, któremu uległ cały świat?



Mimo, że od dnia, gdy Levi Strauss zapoczątkował światową legendę jeansu upłynęło wiele lat, a sklepy oferują spodnie z denimowej bawełny we wszystkich kolorach i modelach, to z jakiegoś powodu najbardziej lubimy właśnie te klasycznie niebieskie. To o nich tworzą piosenki artyści. Gaslight Anthem w utworze „Blue Jean and White shirts” śpiewa o chłopcach o „dzikich sercach”, którzy idą na zabawę w sobotnią noc. Neil Diamond w „Forever in Blue Jeans” mówi o miłości, samotności i tym, że uczucia ważniejsze są od pieniędzy. Dżinsy koloru błękitnego nieba nosi także mężczyzna z piosenki „Blue skies and blue jeans” grupy Math the Band. Podróżuje, pokonuje problemy, odnawia życie. Jest wolny i szczęśliwy, gdy czuje wiatr na swojej twarzy.

Niebieskie dżinsy są na rynku najdłużej, są najbardziej rozpoznawalne i kojarzą się z klasyką, a także ... z silnymi mężczyznami z westernów z lat 30-tych. Są zdobywcami i hulakami, ale pragną także miłości. Kochamy blue jeans również z powodu James`a Deana, którego słynny zestaw spodni z białą koszulą stało się nieśmiertelne. To on stworzył z dżinsów symbol buntu, wolności i seksapilu (tak bardzo, że niektóre amerykańskie szkoły zakazywały ich noszenia). Oburzenie starszych pokoleń nie mogło powstrzymać jednak niebieskiej fali, która objęła cały świat.

Szacuje się, że każdy Amerykanin ma obecnie w szafie 7 par niebieskich dżinsów. Zakładając je czujemy się komfortowo i seksownie, czujemy się inni, stajemy się wolnymi, sentymentalnymi buntownikami.

Ale niebieskie dżinsy zdobyły nasze serca również z bardziej praktycznych powodów. Wyglądamy w nich lepiej niż nawet w czarnych i łatwiej dobrać do nich resztę ubrania. Mają wiele odcieni, która można świetnie łączyć ze zwykłym t-shirtem lub swetrem do szkoły, na zakupy, spotkanie z przyjaciółmi.

To prosty, ponadczasowy strój, w którym zawsze wyglądamy dobrze. Styliści podkreślają, że ten kolor dżinsów dobrze łączy się praktycznie z każdym kolorem. Jasny lub ciemny błękit spodni pasuje także do białej bluzki lub żakietu, który zakładamy do pracy. Szczególnie stylowo wygląda z białym, czarnym i szarym, ale warto poeksperymentować również z innymi odcieniami niebieskiego (unikajmy jednak połączeń blue jeans z mocnymi odcieniami zieleni czy żółci, chyba że zależy nam na mocnym wejściu).

Bonus dla ciekawych świata: W 2000 roku w opuszczonej kopalni znaleziono dżinsy Levi's z 1880 roku. Podczas aukcji internetowej, oryginalnie sprzedawane za niecałego dolara spodnie, osiągnęły wartość ponad 46 tysięcy dolarów. Film emitowany na kanale "PLANETE" i "PLANETE+" jak w soczewce pokazuje to, co stało się ze zwykłymi, masowo produkowanymi niebieskimi dżinsami na przestrzeni ostatnich 150 lat.

Ta część garderoby z początku popularna tylko wśród kowbojów przetrwała rewolucję przemysłową, dwie wojny światowe i proces globalizacji. Ludzie na całym świecie, niezależnie od wieku, koloru skóry i wyznania noszą dżinsy. I nadal mimo upływu czasu te spodnie tylko zyskują na wartości. Rodzi to jedno kluczowe pytanie: dlaczego? Każdy element dżinsów ma swoją historię. Począwszy od unikalnych kieszeni, przez bawełnę koloru indygo po specyficzny krój. Dzięki filmowi widzowie poznają prawdziwe znaczenie słowa denim, dowiedzą się, jak zmieniał się krój spodni, kiedy kobiety zaczęły je zakładać oraz dlaczego noszenie Levi'sów było przejawem walki z systemem radzieckim. Dokument pokazuje aspekty nie tylko techniczne, ale także kulturowe i ekonomiczne historii dżinsów. Oto niezwykła podróż po niebieskiej planecie modowego fenomenu.

film "Jeans, A Faded Blue Planet", film dokumentalny, Francja, 2010, 56 min, reż. Thierry Aguila

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co kupić?

Co kupić?
Nigdy nie wiem- czekam aż "coś" do mnie zawoła. Zakupy perfekcyjne kobiety nieperfekcyjnej